Skip to main navigation Skip to search Skip to main content

Leren en Schools Presteren: Neurocognitieve en Sociale Voorwaarden

Course

URL study guide

https://studiegids.vu.nl/en/courses/2026-2027/P_MLERSCH

Course Objective

In deze masterclass maakt de student kennis met recente inzichten in het wetenschappelijk onderzoek naar neurocognitieve en sociale aspecten van leerprocessen, alsmede de invloed van de onderwijsleeromgeving op het lerende kind. De student leert hiaten identificeren in bestaand onderzoek, stelt innovatieve onderzoeksvragen op en weet deze te relateren aan zowel theoretische als maatschappelijke vraagstukken op het gebied van schoolse vaardigheden en schools functioneren. De student zal een academisch niveau in het opschrijven en presenteren van onderzoeksideeën ontwikkelen en ook leren om wetenschappelijke onderzoeksvoorstellen (en artikelen) van anderen kritisch te evalueren (reviewen). Doelstellingen van de masterclass zijn derhalve tweeledig: het stimuleert de academisch-analytische vaardigheden van de student en het geeft een dieper theoretisch-inhoudelijk inzicht in de betreffende thematiek. De concrete leerdoelen van dit vak zijn als volgt geformuleerd:Je kunt een omschrijving (met voorbeelden) geven van de huidige stand van zaken in wetenschappelijk onderzoek naar neurocognitieve en sociale processen die een rol spelen bij leren/leerproblemen en schools presteren. Je kunt hiaten identificeren in het huidige wetenschappelijk onderzoek binnen het domein van leren en schools presteren. Je kunt innovatieve onderzoeksvragen opstellen en deze op theoretische en praktische wijze onderbouwen. Je kunt op een academisch niveau onderzoeksideeën opschrijven (in de vorm van een onderzoeksvoorstel/-aanvraag) en presenteren. Je kunt onderzoeksvragen, -methoden en -resultaten relateren aan de mogelijkheden tot schoolmaatschappelijke kennisbenutting. Je kunt wetenschappelijke onderzoeksvoorstellen en artikelen kritisch beoordelen.

Course Content

In wetenschappelijk onderzoek naar —problemen bij— leren en schools presteren hebben zowel neurocognitieve als contextuele benaderingen een prominente plaats. Neurocognitieve theorieën proberen vanuit breinkennis te beschrijven en verklaren hoe mensen leren en hoe problemen met de schoolse vaardigheden het resultaat kunnen zijn van tekorten in zowel domeinspecifieke vaardigheden (bv. teken-klankkoppeling) als elementaire vaardigheden (bv. aandacht, geheugen, zelfregulatie). Contextuele theorieën richten zich op de invloed van de onderwijsleeromgeving op het lerende kind en de onderwijzende leraar. De cursus is een inwijding in het onderzoek naar leren en schools presteren zoals dat binnen de sectie Onderwijswetenschappen wordt uitgevoerd. Drie docenten geven aan de hand van hun eigen onderzoek en dat van anderen uitleg over (recente) theorievorming, vraagstellingen en onderzoeksmethoden op een bepaald onderzoeksgebied binnen de onderwijswetenschappen. Op basis hiervan schrijven en presenteren de studenten een onderzoeksvoorstel waarin de ontwikkeling en toetsing van een interventie of screeningstool op het gebied van schools presteren wordt uitgewerkt. Voor deze Masterclass wordt van studenten een actieve studiehouding verwacht.

Teaching Methods

Hoorcolleges en werkcolleges.

Method of Assessment

De toetsing bestaat uit een onderzoeksvoorstel (80% van het eindcijfer) en een poster(presentatie) van dat voorstel (20% van het eindcijfer). Beide deelresultaten moeten voldoende zijn, net als de beoordeling van het review-verslag (dat studenten maken over het conceptvoorstel van een ander groepje) en het reflectieverslag (waarin studenten aangeven hoe zij de feedback van de docent en andere studenten hebben verwerkt in hun poster en definitieve onderzoeksvoorstel). De deelresultaten zijn uitsluitend geldig in het studiejaar waarin de resultaten zijn behaald. Het onderzoeksvoorstel schrijven studenten zowel individueel als groepsgewijs.

Literature

Artikelen die door de betreffende docent(en) worden opgegeven. De lijst met artikelen wordt t.z.t. bekend gemaakt via Canvas/Studenthandleiding.

Custom Course Registration

Notitie bij inschrijving: De master Orthopedagogiek kent vier masterclass-vakken, te weten: Leren en Schools Presteren, Observaties van Opvoeder-Kind Interacties , Ouderschap, Stress & Ontwikkeling, en Geweld in het Gezin. Kies één masterclass die je wilt volgen. Inschrijving voor deze masterclass gaat via VUweb. Om studenten gelijk over de vier masterclasses te verdelen is er een maximaal aantal inschrijvingen vastgesteld. Indien een masterclass vol is, schrijf je dan in voor een masterclass waar nog wel plek is. Het is NIET toegestaan om je voor meerdere masterclasses in te schrijven. Als dat geconstateerd wordt, zullen die intekeningen verwijderd worden.
Academic year1/09/2631/08/27
Course level6.00 EC

Language of Tuition

  • Dutch

Study type

  • Master