Sedimentologie en stratigrafie

Course

URL study guide

https://studiegids.vu.nl/en/courses/2024-2025/AB_450069

Course Objective

Op de hoogte raken van de grondbeginselen van de sedimentologie en de stratigrafie aan de hand van practica en (werk)colleges. Het observeren van sedimentaire opeenvolgingen en de interpretatie van de afzettingsomstandigheden die daaraan ten grondslag liggen. Het begrijpen van sedimentologische processen op verschillende ruimtelijke schalen. Leren op welke wijze deze sedimenten stratigrafisch geordend kunnen worden, alsmede de impact van schaal en de keuze waarop dit gebeurt op de stratigrafische ordening.

Course Content

Fysica van stromend water en lucht, het transport van deeltjes en de vorming van sedimentaire structuren in relatie tot stroomsnelheid. Behandeling van de sedimentaire milieus en hun fysische kenmerken (rivieren, delta's, windafzettingen, aride en glaciale milieus, ondiep mariene klastische/carbonaat milieus, en diepzee-afzettingen). Ordening van de sedimentaire gesteenten in ruimte en tijdrelaties, ontstaan en indeling van de geologische tijdschaal. Behandeling van de stratigrafische hoofdcategorieën (dateringen, verschillen tussen en litho
- en chronostratigrafie; transgressie en regressie; faciessequenties, bio-, magneto-, cyclo-, seismo
- en sequentiestratigrafie).

Teaching Methods

15 colleges (1-2 u) met aansluitend werkcollege (2-3 u); alsmede een aantal losse colleges en (computer)practica. Deze cursus omvat een grote hoeveelheid praktisch werk:
- Beschrijven en interpreteren van handstukken en lakprofielen alsmede stroomgootsimulaties. Leren omgaan met Google Earth Pro.
- Dagexcursie naar het strand (tijdstip afhankelijk van het getij) en een dagexcursie op een zaterdag naar de groeve in Winterswijk. Vervoer naar de diverse locaties is op eigen gelegenheid.
- De cursus omvat een groot aantal oefeningen om de verschillende stratigrafische principes beter te leren hanteren (dateringen, verschillen tussen en litho
- en chronostratigrafie; transgressie en regressie; faciessequenties, bio-, magneto-, cyclo-, seismo
- en sequentiestratigrafie). Leren omgaan met stratigrafische software, TimeScale Creator.

Method of Assessment

Schriftelijk, multiple-choice tentamen (50 %). Ingeleverde (sedimentologie
- en stratigrafie)opdrachten + excursieverslagen dienen voldoende te zijn afgerond; deze resultaten wordt omgerekend naar een 10-punts cijfer welke voor 50 % meetelt voor het eindcijfer. Een resultaat lager dan een 4,0 voor het tentamen kan niet door het resultaat van de opdrachten gecompenseerd worden. Resultaten van de opdrachten en excursieverslagen blijven ook gelden voor de hertentamens.

Literature

Nichols, G. (2009, 2e druk) Sedimentology and Stratigraphy. ISBN: 978-1-405-13592-4, 432 paginas, Wiley-Blackwell.

Target Audience

Eerstejaars BSc studenten Aardwetenschappen

Additional Information

Het merendeel van de opdrachten kunnen alleen in het 1e-jaar van inschrijving uitgevoerd worden; w.o. alle stratigrafieopdrachten. In geval van hertentamens is de opbouw van het eindcijfer overeenkomstig de studiegids in het jaar van aanvang. Een groot deel van de opdrachten/practica kan alleen tijdens de werkcolleges op de VU of op locatie en individueel uitgevoerd worden. Hiervoor zijn geen inhaalmogelijkheden. Derhalve is aanwezigheid bij de (werk)colleges en practica noodzakelijk. Dit is een intensieve cursus. Ten behoeve van het bezoek aan de groeve in Winterswijk (op een zaterdag eind februari of maart) zijn schoenen/laarzen met stalen neuzen (veiligheidsschoenen)verplicht. (Wintersport)vakanties in periode 4 worden met klem afgeraden.

Recommended background knowledge

AB_450067 Systeem Aarde AB_450010 Eigenschappen van gesteente AB_1062 Paleontologie (Global Change)
Academic year1/09/2431/08/25
Course level6.00 EC

Language of Tuition

  • Dutch

Study type

  • Bachelor