Skip to main navigation Skip to search Skip to main content

Kinderrechten in cassatie: de Hoge Raad en de toepassing van het IVRK in jeugdstrafzaken

Translated title of the contribution: Children's rights in cassation: the Supreme Court and the application of the UNCRC in youth justice

Research output: Contribution to Journal › Article › Academic

Abstract

Hoe staat het vandaag de dag met de benadering van kinderrechten in het jeugdstrafrecht door de Hoge Raad? Een analyse van vier recente jeugdstrafrechtelijke arresten laat zien dat de huidige benadering van de Hoge Raad zich kenmerkt door een nauwe en terughoudende interpretatie van het IVRK met weinig aandacht voor de uitleg en aanbevelingen van het VN-Kinderrechtencomité. In de bijdrage benadrukken we het belang van een ruimere interpretatie van het verdrag, onder meer voor de verdere ontwikkeling van het Nederlandse jeugdstrafrecht en het bieden van de benodigde rechtsbescherming aan jeugdigen.
Translated title of the contributionChildren's rights in cassation: the Supreme Court and the application of the UNCRC in youth justice
Original languageDutch
Pages (from-to)462-479
JournalDelikt en Delinkwent
Volume2026
Issue number6
Early online date25 May 2026
Publication statusPublished - Jun 2026

Keywords

  • jeugdstrafrecht
  • Hoge Raad
  • kinderrechten
  • IVRK

Fingerprint

Dive into the research topics of 'Children's rights in cassation: the Supreme Court and the application of the UNCRC in youth justice'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this